Порядок стягнення аліментів визначений ст. 74 ЗУ «Про виконавче провадження».
Частина 3 ст. 74 ЗУ «Про виконавче провадження» передбачає, що розмір заборгованості із сплати аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.
Відповідно до ст. 195 Сімейного Кодексу України «Визначення заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу)», заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення.
Правила нарахування заборгованості по аліментах залежать від того, який їх вид було присуджено судом.
Тут можливі два варіанти:
а) сплата аліментів у твердій грошовій сумі (ст.184 СК України);
б) сплата аліментів у частці від доходу її матері, батька (ст. 183 СК України).
Якщо аліменти присуджено у твердій грошовій сумі, то все порахувати зовсім просто. Розмір заборгованості, незалежно від того, чи працює боржник чи ні, визначається сумою коштів, яку боржник має щомісяця сплачувати згідно з рішенням суду.
Наприклад, рішенням суду стягнуто аліменти в сумі 350 грн. щомісяця. Боржник протягом 4 місяців аліменти не сплачував. Значить заборгованість буде визначатись як добуток щомісячної суми на кількість місяців, протягом яких аліменти не сплачувались. 350 грн. х 4 місяці = 1400 грн.
Зверніть увагу! Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, то дитині має бути призначена державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Більшість питань виникає з приводу нарахування заборгованості по аліментам, у разі якщо боржник не працює.
Якщо аліменти присуджено у частці від доходу батька (матері) дитини, то заборгованість визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення.
Майте на увазі. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину в жодному разі не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Наприклад, рішенням суду присуджено аліменти на дитину в розмірі ¼ всіх видів доходів боржника. 6 місяців аліменти не сплачувались. Боржник працює, отримує зарплату 3000 грн., інших доходів немає. В такому разі щомісяця він мав сплачувати ¼ від своєї заробітної плати 3000 грн. х ¼ = 750 грн.
А за 6 місяців заборгованість буде: 750 грн. х 6 = 4500 грн.
Аналогічно слід визначати і заборгованість у разі, коли боржник не працював на час виникнення заборгованості, але працює на час визначення її розміру: з заробітку, який він отримує на час визначення заборгованості.
Тобто, якщо повернутися до наведеного нами прикладу, у разі, коли боржник не працював 6 місяців, але працює на час визначення заборгованості і отримує заробітну плату в розмірі 3000 грн., заборгованість по аліментах за 6 місяців, протягом яких він не працював, буде становити 4500 грн.
Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює на час визначення її розміру, заборгованість обчислюється виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
Розмір середньої заробітної плати повідомляють органи статистики на запит державного виконавця.
Розглянемо цю ситуацію на прикладі. Рішенням суду присуджено аліменти на дитину в розмірі ¼ всіх видів доходів боржника. Боржник проживає у м. Вінниці, не працює, аліменти не сплачував протягом І півріччя 2013 року. Згідно з інформацією, що міститься на сайті Головного управління статистики по Вінницькій області, середньомісячна заробітна плата штатного працівника по місту Вінниці протягом січня-червня 2013 року складала 2548 грн. на місяць.
Визначаємо щомісячний платіж протягом січня-червня:
2548 грн. х ¼ = 637 грн.
Загальна заборгованість по виплаті аліментів за І півріччя 2013 року становитиме: 637 = 3822 грн.
Якщо платник аліментів отримував декілька видів доходів (в тому числі доходи від підприємницької діяльності) розмір заборгованості по аліментах визначається із загальної суми всіх доходів боржника.
Начальник відділу ДВС Барського РУЮ Андрій Стук
|