5 червня відзначається Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Свято було засновано Генеральною асамблеєю ООН у 1972 році.
Охорона навколишнього природного середовища – система державних і суспільних заходів (технологічних, економічних, адміністративно-правових, просвітницьких, міжнародних), спрямованих на збереження та розвиток природоохоронного руху і природних ресурсів.
Еколого-правове регулювання ґрунтується на нормах Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року, який передбачає мету, завдання, принципи та механізми забезпечення ефективного природокористування, охорони довкілля, забезпечення екологічної безпеки.
Закон закріплює екологічні права та обов’язки громадян України:
• право на безпечне для життя і здоров’я навколишнє природне середовище;
• участь в обговоренні проектів законодавчих актів, матеріалів щодо розміщення та реконструкції об’єктів, які можуть негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища;
• участь у проведенні громадської екологічної експертизи;
• одержання повної і достовірної інформації про стан навколишнього природного середовища та його вплив на здоров’я населення;
• право на подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров’ю та майну внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Громадяни України зобов’язані:
• берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства, здійснювати діяльність із додержанням вимог екологічної безпеки, екологічних нормативів;
• не порушувати екологічні права та законні інтереси інших суб’єктів;
• вносити плату за спеціальне природокористування;
• компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.
Верховною Радою України були прийняті також наступні закони щодо охорони довкілля:
Закон України «Про охорону атмосферного повітря» від 16 жовтня 1992 року.
Закон України «Про природно-заповідний фонд України» від 16 червня 1992 року.
Закон України «Про тваринний світ» від 3 березня 1993 року.
Закон України «Про екологічну експертизу» від 9 лютого 1995 року.
Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від 8 лютого 1995 року.
Закон України «Про поводження з радіоактивними відходами» від 30 червня 1995 року.
Закон України «Про захист рослин» від 14 жовтня 1998 року.
Закон України «Про рослинний світ» від 19 січня 1999 року.
Охорона і використання окремих природних ресурсів регулюються відповідними кодексами.
Так, охорона і використання земель регулюються Земельним кодексом України (1992 р.); охорона і використання надр – Кодексом про надра України (1994 р.); охорона і використання вод – Водним кодексом (1995 р.); охорона і використання лісів – Лісовим кодексом України (1994 р.).
До сьогоднішнього дня, в нашій країні діє залишковий принцип вирішення екологічних проблем з боку органів державного управління та неможливість ефективного та дієвого впливу на них громадського суспільства.
Це свято покликане привернути увагу світової громадськості до проблем довкілля й підкреслює гостру необхідність у зміні відношення людини до природних ресурсів.
Провідний спеціаліст управління юстциії Інна Якубчик
|