Рубрика «Стоп насильству!» Попередження насильства в сім`ї – це система соціальних і спеціальних заходів, спрямованих на усунення причин і умов, які сприяють вчиненню насильства в сім`ї, припинення насильства в сім`ї, яке готується або вже почалося, притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні насильства в сім`ї, а також медико-соціальна реабілітація жертв насильства в сім`ї.
Здійснення заходів щодо запобігання насильству в сім`ї у межах надання їм повноважень накладається на відповідні підрозділи органів внутрішніх справ; органи опіки і піклування; спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань запобіганню насильства в сім`ї. В органах міліції заходи щодо запобігання насильству в сім`ї здійснюють служба дільничних інспекторів міліції та кримінальна міліція у справах дітей. Підставою для вжиття заходів вважається відповідна заява.
За результатами перевірки заяви(повідомлення) виносять офіційні попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім`ї та ставлять на профілактичний облік осіб, які вчинили насильство в сім`ї. Офіційне попередження може бути винесено осудній особі, яка на момент його винесення досягла 16-річного віку. У випадках, коли один із членів сім`ї своєю поведінкою систематично ( три рази і більше) провокує вчинення насильства в сім`ї і цим самим створює ситуацію, що може призвести до його вчинення, працівниками служби дільничних інспекторів міліції або кримінальної міліції в справах дітей такому члену сім`ї виноситься офіційне попередження про неприпустимість віктимної поведінки щодо насильства в сім`ї.
Після отримання офіційного попередження про неприпустимість віктимної поведінки , до особи може бути винесений захисний припис. Захисним приписом особі, стосовно якої він винесений, може бути заборонено чинити певну дію (дії)у відношенні до жертви насильства в сім`ї, а саме: - Чинити будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування у відношенні до інших членів сім`ї;
- Отримувати інформацію про місцеперебування жертви насильства в сім`ї; - Відвідувати жертву насильства в сім`ї, якщо вона тимчасово перебуває не за місцем спільного проживання членів сім`ї та інші
Обмеження встановлюються терміном до 30 діб з дня погодження захисного припису з прокурором. За насильство в сім`ї чинним законодавством передбачено кримінальну, адміністративну, цивільно-правову відповідальність.
Стаття 173-2 України про адміністративні правопорушення за вчинення насильства в сім`ї , тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї, - тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'яти діб. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, - тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Начальник управління юстиції Наталія Сирота
|